SÜRÜCÜLER İÇİN FAYDALI BİLGİLER

Sürücü Belgesi Nedir?

Sürücü Belgesi, yetkili kurumlar tarafından verilen, kara yolunda seyreden motorlu veya motorsuz araçların bireyler tarafından kullanılmasına imkân tanıyan,  kimlik yerine de geçen resmi belgedir.

Sürücü Belgesi Nasıl Alınır?

Sürücü belgesi almak için 18 yaşını doldurmuş (sadece A1 sınıfı için 16 yaş) olmak ve en az ilkokul mezunu olmak şarttır. Nüfus cüzdanı fotokopisi, diploma fotokopisi, 4 adet biyometrik fotoğraf ve sağlık raporu ile herhangi bir sürücü kursuna müracaat edilir. Önce yazılı sınavı sonra da direksiyon sınavını geçtikten sonra sertifika hak edilir.

Alınan sertifika Nüfus Müdürlüğüne teslim edildikten sonra sürücü belgesi adayın adresine gelecektir. Sertifika 2 yıl içinde Nüfus Müdürlüğüne teslim edilmediği takdirde geçersiz olur.

Aday Sürücülük Nedir?

İlk defa sürücü belgesi alanlar, belgenin alındığı tarihten itibaren 2 yıl süreyle aday sürücü olarak kabul edilir.

Aday sürücülük süresi içerisinde 2918 sayılı Kanunun;

 1. a) 47 nci maddenin birinci fıkrasının (b) bendinin (kırmızı ışık) 3 kez ihlal edilmesi
 2. b) 48 inci (Uyuşturucu ve alkollü araç kullanımı) veya 118 inci (Ölümle sonuçlanan trafik kazalarına asli kusurlu olarak sebebiyet vermek) maddelerine istinaden sürücü belgelerinin geri alınması,
 3. c) 51 inci maddesinin (hız sınırları üzerinde araç kullanmak) 3 kez ihlal edilmesi,

ç) 53 üncü maddenin 2. fıkrasının (Sağa ve sola dönüşlerde, sürücüler geçiş yapan yayalara, varsa bisiklet yolundaki bisikletlilere ve sola dönüşlerde sağdan ve karşıdan gelen trafiğe ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar) 3 kez ihlal edilmesi,

 1. d) 74 üncü maddenin (kontrolsüz kavşaklardan geçen veya geçmek üzere bulunan kişilere ve öğrencilere ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar) 3 kez ihlal edilmesi,
 2. e) 78 inci madenin (emniyet kemeri, kask vb. kullanılması) 3 kez ihlal edilmesi
 3. f) 0,20 promilin üzerinde alkollü olarak araç kullanıldığının tespit edilmesi
 4. g) Toplam 75 ceza puanının aşılması durumlarında sürücü belgesi iptal edilir.

Belgesi iptal edilenlerin tekrar sürücü belgesi alabilmeleri için; sürücü kurslarına devam etmeleri ve sınavlarda başarılı olmaları gerekir. Bu kişilerin sürücü kurslarında eğitime başlayabilmeleri için psikoteknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayene raporunu gösterir belgenin sürücü kursuna ibrazı ve varsa iptal nedenlerinde yer alan geri alma süreleri kadar zamanın geçmiş olması zorunludur.

Patlamış Lastik Nasıl Değiştirilir?

Lastiği patlamış arabanızı park ettikten sonra güvenliği sağlamak için mutlaka el frenini çekin ve aracı otomatik transmisyon ya da 1. viteste bırakın, inmeden uyarı ışıklarınızı yakmayı unutmayın. Uyarı levhalarını arabanızdan 5 araba kadar ileriye ve 5 araba kadar geriye doğru yerleştirin.

*Arabanız güvenli bir şekilde park ettikten sonra jant kapağını çıkarın.

*Sonra cıvataları yerinden çıkarın. Lastiğinizin modeline göre 4 ya da 5 cıvatanın olması gerekir. Bunun için bijon anahtarını saat yönünün tersi yönde döndürün.

*Arabanızı kaldırmadan önce krikonuzu arabanızın altında doğru şekilde yerleştirdiğinizden emin olun. Krikonuzu yerleştirdikten sonra tekerleği 3-4 cm kadar yukarıya kaldırın.

*Arabanızı kaldırma işleminden sonra kalan cıvataları yerinden çıkarın. Sonra lastiği yerinden çıkarınız.

*Yedek lastiği gerekli yere oturtun. Sonra cıvataları dört cıvatalı lastikler için çapraz, beş cıvatalılar için yıldız biçiminde yerlerine takın.

*Lastiğinizi düzgün bir şekilde yerleştirdikten sonda arabanızı krikoyu düşürerek yere indirin ve cıvatalardaki sıkıştırma işlemini bitirin.

Emniyet Kemerinin Önemi ve Faydaları:

–  Emniyet Kemeri sadece ciddi yaralanmaları önlemekle kalmaz önemsiz yaralanmaları dahi en aza indirger.

–  Emniyet Kemeri kullanmak yaralanma ihtimalini %30 kadar azaltır.

–  Araçtan fırlamak veya ön cama çarpmamak için emniyet kemeri kullanmak önemlidir.

–  Kemer kullanmak öncelikle baş ve ciddi göğüs yaralanmalarını azaltır.

–  Basit bir işlem ile emniyet kemerini bağlayarak ikinci bir darbeden korunacaksınız. Her araç çalıştırmada  yada garajdan çıkışınızda da her zaman emniyet kemerinizi bağlayınız.

Araçta Çocuğunuzla Birlikte Seyahat Etmek:

0-10 yaş arasındaki çocuklarınızı arka koltukta çocuk koltuğuna oturtarak seyahat etmeniz gerekmektedir. Hiç bir şekilde ön koltukta ya da önde oturan yolcunun kucağında yolculuk etmemelidir.

Sürücünün yanındaki ön koltukta 10 yaşından küçük çocukların taşınması yasaktır.   Çocuğunuzla birlikte seyahat ettiğinizde tek emniyetli yer aracın arka koltuğuna konulan çocuk koltuğudur.

Ne denli kuvvetli olursanız olun kazaya karıştığınızda çocuğunuzu tutamazsınız. Örneğin çocuğun ağırlığını 15 kg. alırsak 60 km. süratle giden aracın çarpması halinde çocuğun ağırlığı 300 kg. ağırlığa eşit olur ve büyüklerin kollarından kurtulur.

Araçlarda kışın yapılması gereken bakımlar:

Soğuk, sisli, yağmurlu ve karlı havalarda araç kullanımı her zamankinden daha riskli olduğundan araçların da buna göre hazırlanması gerekiyor.

Motorun sağlıklı çalışabilmesi için soğutma suyuna antifriz konulmalı. Motorun ilk hareketi zorlaşacağından akü kontrol edilmeli, su seviyesi düşükse tamamlanmalı.

Eski bir akü soğuk havalarda görevini tam yapamayabilir, bu nedenle kontrol edilmeli. Seyir güvenliği için silecek süpürgelerinin lastikleri ve silecek suyu da gözden geçirilmeli. Soğutma sıvısında kaçak varsa araç kontrol edilmeli ve kaçak önlenmeli.

 • Antifriz miktarının azalmaması için her zaman için özel sıvılar kullanılmalı. Araçlara özel sıvılar yerine su kullanmak kireçlenmelere, kireçlenmeler de su kaçaklarına ve hararet problemine yol açar.
 • Kış seyahatlerinde arabada aracın lastik çapına uygun zincir bulundurulmalı.
 • Zincir daha önce kullanılmışsa herhangi bir kırık veya ezilme olup olmadığı kontrol edilmeli.
 • Camda donmalar olmaması için cam suyuna antifriz ilave edilmeli.
 • Silecek suyunda her zaman için soğuğa dayanıklı özel sıvılar kullanılmalı. Soğutma sıvıları antifriz desteği tamamlanmalı, sürekli su ile eklenmemeli.
 • Arabada bir buz kazıyıcının bulunması gerekir.

KAR ZİNCİRİ NEDİR?

Kar zincirleri istemsiz kaymalara karşı en iyi korumadır. Ancak kar zincirleri, kış lastiklerinin yerine geçemez! Çünkü zincirler arabanın yolu tutması için yeterli değildirler.

Halat zincirler:

Halat zincirler özellikle kar zincirlerine alternatiftirler, fakat sadece herşeyi kendileri yapmaktan hoşlananlar içindirler. Bir halat zincir setini uygun fiyata alabilirsiniz, fakat takması çok zordur ve 2 saate kadar zamanınızı alabilir.

Çelik halka zincirler:

Çelik halka zincirler halat zincirlere göre çok daha konforludurlar. Tekerleğin arkasına takmak daha kolaydır. Sadece çelik halka zinciri lastiğin üzerine koyun ve kancalayarak kapatın.

Hızlı takma sistemleri:

İhtiyaç halinde en kolay takılanlar bu zincirlerdir. Bununla birlikte, kışın tatile arabayla gitmeden önce bazı hazırlıkları yapmalısınız. Öncelikle özel bir takma kafası her tekerleğin üzerine vidalanmalıdır.

 ZİNCİR NASIL TAKILIR?

Piyasada Takmatik olarak adlandırılan zincirleri takmak daha kolaydır. Zincir tipleri dilimli olanları tercih etmenizde yarar vardır. Baklava dilimli yada X desenli olarak adlandırılan zincirler yeri daha iyi kavrıyor. Zinciri seçerken lastik ebadınıza göre seçin. Küçük veya büyük zincirin lastiğe bir faydası olmaz. Zincir markaları lastik ebatlarına göre sıralama yaparlar ve her markanın kendi sıralaması farklıdır.  Patinaj zinciri ve kar paleti ile maksimum 50 km/s hız yapmanız gerekir. 50 km/s’nin üzerinde yapılan frenlerde metalin sürtünmesinden dolayı tehlike oluşabilir. Patinaj zinciri ve kar paleti çekişin olduğu lastiğe takılmalıdır. ABS’li araçlarda dört tekerleğe de zincir takmakta yarar vardır. Virajlarda zincir takalıyken daha dikkatli olmak gerekir. Zincir takılıyken ani hareketlerden ve virajlara hızlı girmekten kaçının. Zinciri belli periyotlarda kontrol edin.

Takmatik zinciri tekerleğe takarken izlemeniz gereken yollar 1 – Çekişin olduğu lastiğin arkasından zinciri yere doğru yatırın. 2 – Esnek çelik halatın kırmızı olan bölümünü jant hizasında kilitleyin. 3 – Sarı renkli halatın ucunu sarı fosfor boyalı kilide takın. 4 – Çelik halatı geriye iterek zinciri lastiğe tam olarak oturtun. 5 – Yeşil renkli gergi zincirinin yeşil fosfor boyalı U kilitleme geçirerek kilitleyin. 6 – Yeşil gergi zincirinin yeşil fosfor boyalı plastik kılavuz yuvasından geçirerek gerdiğiniz ve ucundaki lastik kancayı çevre zincirine takın. 7 – 100 m sonra zinciri tekrar gerin.

Otomobil Hararet Yaparsa Ne Yapılır?

Aracınızın motor ısısının normalin üstüne çıktığını fark etmez iseniz bir süre sonra aracınızın motorundan buharlar yükselmeye başlar. Aracın motor kısmından çıkan su buharı aracın hararet yaptığının en açık göstergesidir.
– Bu durumda ilk yapılması gereken otomobilinizi stop ettirip motorun soğumasını beklemek gerekir (Bir bez parçası ile radyatörün kapağını açmak son derece yanlıştır. Radyatör içindeki su, yüksek ısıda olduğu için basınçla birlikte fışkırarak sizi yakabilir.)

– Motorun soğuduğundan emin olduktan sonra radyatör kapağını açıp su seviyesini kontrol edebilirsiniz. Soğutma sisteminde meydana gelen bir hata nedeniyle su eksiltmiş olabilir. Motor, radyatördeki suyun eksilmesi sebebiyle hararet yapmışsa, eksilen suyu ekleyip sorunu daha sonra çözmek mümkündür.

– Hararetin nedeni radyatör suyunun eksilmesinden değilse, yetkili servisten yardım isteyin.

– Eğer bulunduğunuz yer bir tamirciye yakınsa, motoru soğuttuktan sonra, hararet göstergesinden motor ısısını kontrol edip, her bir kilometrede durup motoru soğutarak tamirciye ulaşabilirsiniz.

Otomobiliniz hararet yaptığında, çalıştırmaya devam ederseniz, çalıştığı her an motora daha fazla zarar verir. Motorun segmanları metalden oluştuğu için yüksek ısı nedeniyle genleşir ve ani soğuma sonucu deforme olur. Silindir kapak contası yanar. Bu sırada silindirle piston arasındaki denge bozulduğundan, piston üzerindeki alüminyum alaşım silindire yapışır ve motor kilitlenir. Böyle durumlarda motorun yoğun bir bakıma alınması gerekir.

Araç Kullanmaya Hazırlık:

Aracı kullanmaya başlamadan önce trafik bilgisi, araç tekniği ve ilk yardım bilgisine sahip olmak gerekir. Aracın uygun bir şekilde yolda seyretmesi için aracın kontrolünü sağlayan komuta aletleri bulunmaktadır. Araç kullanacak bir kişinin öncelikle bu komuta aletlerine hakim olması gerekir. Farlar, sinyaller, silecekler, debriyaj, gaz, fren pedalları, direksiyon ve vitesin görevleri iyice öğrenmelidir. Bunlar bir araçtaki en temel araç kontrol aletleridir. Araç kullanmaya başlamak için sistematik bir sıra takip edilmesi gerekir

 1. Araca Binmeden Önce Yapılması Gerekenler 
 • Lastik Kontrolü : Aracın etrafında bir tur atmak suretiyle lastiklerin durumunun tespit edilmesi gerekir. Dubleks lastikler patlasa bile araç durduktan sonra inmeye başlar. Bu nedenle araca her binmeden önce lastikler kontrol edilmelidir. Havası inmiş lastik varsa ya hava basılmalı ya da yedek lastikle (stepne) değiştirilmelidir.

Lastiklerin diş derinlikleri de önemlidir. Diş derinliği azalmış ve düzleşmeye başlamış lastiklerle güvenli sürüş yapılamaz. Bu şekilde sürüş yapıldığında aracın kayma riski kat kat artar. Bu nedenle lastikler belirli bir ömrü doldurup işlevselliğini yitirmeye başlayınca yenisi ile değiştirilmelidir.

 • Dış Lambaların Kontrolü : Aracın lambalarının çalışır durumda olması bir zorunluluktur. Dış lambalar farlar, sinyaller, stop lambaları, ön ve arka park lambaları ve plaka aydınlatma lambalarıdır. Bu lambalardan herhangi birinin yanmıyor olması ölümcül kazalara neden olabilir. Herhangi bir lambası bozuk olan araçla trafiğe çıkmak yasaktır. Bozuk dış lambalarla trafiğe çıkan sürücüye para cezası uygulanır. Ayrıca arıza giderilinceye kadar trafikten men edilir.
 • Motor Yağı Kontrolü : Motor yağının görevi motor parçalarının arasına sızarak parçalar arasında oluşacak sürtünmeyi minimuma indirmektir. Motorun düzgün çalışabilmesi için yağının tam ve akışkanlığının iyi olması gerekir. Bu nedenle motor yağının araç çalıştırılmadan kontrol edilmesi büyük maddi kayıplardan koruma sağlar. Belirli aralıklarla motor yağının kontrolü yapılmalı, eksikse tamamlanmalı, özelliğini kaybettiyse değiştirilmelidir.
 • Soğutma Suyu Kontrolü : İçten yanmalı motorlar benzin, motorin, mazot ve LPG ile çalışırlar. Motor çalıştıkça bu yakıtlar silindir içerisinde yanıp ısı enerjisi üretirler. Bu nedenle motor ciddi bir şekilde ısınır. Soğutma suyu motor sıcaklığını düşürmek ve dengelemek için çok önemlidir. Bu nedenle motorun yanmaması için aracın soğutma suyu kontrol edilmelidir.
 • Fren (Hidrolik) Yağı Kontrolü: Aracın frenlerinin sağlam olması, yeterli bir ivmeyle aracı durdurabilmesi kazaları önleme açısından önemlidir. Aracın düzgün fren yapabilmesi için fren hidrolik yağının tam olması gerekmektedir. Araca binmeden hidrolik yağı kontrolü yapılması güvenli bir sürüş için önemlidir.
 • Cam ve Aynaların Kontrolü: Güvenli bir şekilde araç kullanmak için etrafımızı iyi görmeli ve kendimizi etrafımıza yeterince göstermeliyiz. Bunun için cam ve aynaların temiz olması gerekir. Camların temizliği araca binmeden önce yapılır. Ön cam için ise cam silecekleri kontrol edilir. Yıpranmış sileceklerin değiştirilmesi özellikle yağmurlu havalarda çok önemlidir. Aynı şekilde aynaların da temiz ve doğru açıda konumlandırılmış olmasına dikkat edilmelidir.
 1. Araca Bindikten Sonra Yapılması Gerekenler 
 • Göstergelerin Kontrolü: Araçla ilgili temel bilgileri veren göstergeler aracın panelinde bulunur. Sürücüye aracın çalışmasıyla veya aniden ortaya çıkan durumlarla ilgili bilgiler verir. Göstergeler aracın sürücüyle konuşma araçlarıdır. Yolda kalmamak için yakıt seviyesi göstergesi kontrol edilmelidir. Yeterli yakıt yoksa yakıt takviyesi yapmak gerekir. Sinyal ve farların, uzun ve kısa selektörlerin düzgün çalışıp çalışmadığı yine gösterge panelinden kontrol edilir. Fren lambaları da gösterge panelinden kontrol edilir. Ayrıca araçla ilgili bazı sorunlar gösterge panelinde görünür.
 • Emniyet Kemerleri: Kazalarda meydana gelen ölümlerin ve ağır yaralanmaların çoğu araçtan fırlama veya aracın ön bölgesine çarpma sonucu oluşur. Emniyet kemeri sarsıntı anında araçtan fırlamanızı ve savrulma yaşamadan koltukta kalmanızı sağlar. Bu nedenle emniyet kemeri takmak küçümsenmemelidir. Sürücü olarak emniyet kemerinizi taktıktan sonra aracınızda bulunan diğer yolcuların da emniyet kemeri takmasını istemelisiniz. Eğer emniyet kemeri olmazsa hava yastığı da bir işe yaramaz. Birçok yeni nesil araçta emniyet kemeri takılmadığında hava yastıkları çalışmaz. Bunun nedeni emniyet kemeri takılmadığında hava yastıklarının da tehlikeli olabileceğidir.
 • Koltuk Ayarının Yapılması : Normal bir sürüş için sürücünün araca hakim olabilmesi gerekir. Bu da koltuğun sürücünün fiziksel durumuna göre ayarlanmasıyla mümkündür. Sürücünün sırtı koltuğun arka kısmına düz olarak temas ettiğinde bacakların altı koltuğun alt kısmına temas etmelidir. Vücudun koltuğa temas eden kısımlarının koltukla arasında boşluk kalmayacak şekilde teması sağlanmalıdır. Sürücü ve koltuk arasında azami temas uzun vadede yorulmayı önler.

Kollar tam uzatıldığında bilekler direksiyon simidinin üstüne gelmelidir. Bu şekilde direksiyonu çevirirken kolların dirseklerden hafif kırılmış şekilde olması sağlanır. Böylece direksiyon simidi çevrilirken sırtı koltuklardan ayırmaya gerek kalmamış olur. Kolların fazla uzatılması ve gergin tutulması kolları yoracağından sürücünün direksiyon kontrolünü olumsuz etkiler. Direksiyon simidi mutlaka iki elle ve 9:15 pozisyonunda tutulmalıdır.

Herhangi bir pedala ayaklarla tam basıldığında dizlerinde hafif kırık kalması gerekir. Bu da pedal kontrolünü en iyi şekilde sağlayacaktır. Dizlerin gösterge paneline değmemesi önemlidir.

 • Koltuk Başlıklarının Ayarlanması: Koltuk başlıkları çarpma esnasında boyun kırılmasını önleyen bir güvenlik donanımıdır. Koltuk başlıklarının görevini yapabilmesi için sürücünün fiziksel durumuna göre ayarlanmalıdır. Koltuk başlığının üst kısmı ile sürücünün başının tepe noktası aynı hizada olmalıdır. Ayrıca sürüş sırasında koltuk başlığı ile sürücünün başı arasında 5 santimden fazla mesafe olmamalıdır.
 • Ayna Ayarlarının Yapılması: Yan dış aynaları arkayı görecek şekilde ayarlamak güvenli bir sürüş için çok önemlidir. İyi bir ayna ayarında kör nokta miktarı minimuma iner. İç aynada ise arkayı tam görmeye yönelik bir ayar yapılmalıdır. Ayrıca gece arkadaki araçların farlarının göz almaması için iç aynada gece gündüz ayarının iyi ayarlanması gerekir.

Aracın Hemen Durdurulup Kontağın Kapatılması Gereken Haller:

Yağ ve Şarj Lambalarının Yanması

Gösterge panelinde yağ lambasının yanması demek motorun yağlama yapamaması demektir. Bu durum motorda çok büyük hasarlara neden olur. Hatta motor yanabilir. Bu nedenle yağ lambası yandığında motor hemen durdurulmalı ve motor yağı kontrol edilmelidir.

Aynı şekilde şarj lambası yanarsa da motor hemen durdurulur. Vantilatör kayışının gevşek veya kopmuş olup olmadığı kontrol edilir. Normal şartlarda aracın çalışması aküyü şarj ederken yaşanan teknik bir aksaklık akünün dolmasını engellemiş olabilir.

Araçtan Gelen Anormal Sesler ve Kokular

Arcın motoru çalışır vaziyetteyken yanık kablo ya da çeşitli kokuların gelmesi yangın olasılığını gösterir. Böyle bir koku alındığında motor durdurulur. Kokunun kaynağı kontrol edilir. Eğer kısa devre varsa elektrik döngüsünü kesmek için akünün kutup başları çıkarılır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kısa devre bölgesine elle dokunmamaktır. Genellikle kısa devre bölgesi çok ısınmış olur ve elinizi yakabilir.

Motordan beklenmedik seslerin gelmesi de motorun arıza göstermesine işaret olabilir. Böyle durumlarda da motor hemen durdurulur. Sesin sebebi araştırılır. Eğer motordan beklenmedik sesler geldiği halde araç kullanılmaya devam ederse bu durum kalıcı hasarlara yol açabilir.

Aracın Durdurulması ve Park Etme

Park yasağının olduğu yerlerde aracımızı park edemeyiz. Bu nedenle aracı durdurmak için kurallara uygun bir yer seçilmelidir. Sağa sinyal verilerek yolun sağına geçilmeli ve diğer araçların yolunu tıkamayacak şekilde durulmalıdır. Araç tamamen durduktan sonra park etme ile ilgili aşağıdaki kurallar uygulanır.

 • Aracın tekerlekleri kaldırım yönüne çevrilir.
 • El freni çekilerek araç sabitlenir.
 • Vites boşa alınarak kontak kapatılır.
 • Yolun eğimine göre araç yokuş yukarı durumda 1. vitese, yokuş aşağı durumunda geri vitese takılır.
 • Araçtan ineceklerin sağ taraftan inmesi sağlanır.
 • Komuta aletlerinden çalışan varsa kapatılır.
 • Emniyet kemeri çıkarılır.
 • Hem sol aynadan hem de geri görme aynasından gelen araç olup olmadığı kontrol edilir.
 • Omuz üstünden kör noktalara bakılarak araç olup olmadığı kontrol edilir.
 • Arkadan gelen araç yoksa emniyetli bir şekilde araçtan inilir.
 • Aracın camlarının kapalı olmasına dikkat edilir.
 • Araç kapılarının kilitli olmasına dikkat edilir.
 • Özellikle büyük araçlarda yokuş durumuna göre tekerlere takoz konulur.

Araçlarda Bulunması Gereken Malzemeler:

2918 sayılı karayolları trafik kanununa göre her araçta bulundurması zorunlu olan  malzemeler vardır. Bu malzemelerden biri bile eksik olsa trafik polisi ceza kesebilir. Bulunduracağınız malzemeler güvenliğinizi sağlar, evraklar ise sizi yasal olarak korur. Evraklarınız ve malzemeleriniz eksik olursa hem trafikte sorun yaşarsınız hem de ceza ödemek zorunda kalırsınız. Hatta aracınız trafikten men edilebilir.

Kanunen zorunlu olarak araçlarda bulunması gereken malzemeler
• İlk yardım çantası

 • Yangın söndürme tüpü
 • Çekme Halatı
 • Kriko ve bijon anahtarı
 • Takoz ve patinaj zinciri
 • Reflektör
 • Bir adet stepne (yedek lastik)
 • Seyyar Lamba ve yedek ampul
  • Yedek malzeme takımları (tornavida, pense vs.) 

Araçlarda Bulunması Gereken Evraklar
• Sürücü belgesi
• Ticari taşıt kullanıyorsanız K Belgesi ve SRC Belgesi
• Araca ait tescil belgesi (Ruhsat)
• Zorunlu trafik sigortası poliçesi

 • Araç muayene tutanağı
 • Egzoz muayene belgesi

Trafik Kazaları, Kaza Faktörleri ve Kusurlu Davranışlar:

Ülkemizin en önemli sorunlarının başında trafik kazaları gelmektedir. Bu kazalardaki ölüm ve yaralanmalar çok yüksek seviyededir. Ülkemizi gelişmiş ülkelerle mukayese ettiğimizde korkunç bir fark ortaya çıkmaktadır. Bunun nedeni sürücülerimizin “doğru davranış biçimlerini” geliştirememiş olmalarıdır. Sürücülerin trafik kazalarındaki pay oranı %95 ‘dir.

 • Aşırı hız
 • Hatalı sollama
 • Kırmızı ışık ihlali
 • Alkollü araç kullanma, uykusuz ve yorgun araç sürme
 • Kavşaklarda geçiş hakkı kuralına uymama
 • Takip mesafesine uymama
 • Sinyal lambalarını kullanmama
 • Trafik kurallarına uymama  trafik kazalarının başlıca nedenleri arasında sayılabilir.

Araçlardan kaynaklanan kaza sebepleri; fren patlaması, lastik patlaması, standart dışı lastik kullanımı, rot çıkması, kusurlu ışık donanımı kullanılması gibi nedenler sıralanabilir. Aracın yayaya çarpması kazaları ise yayaların dikkatsiz, kontrolsüz ve dalgın hareket etmelerinden kaynaklanmaktadır.

Ülkemizde yük ve yolcu taşımacılığının büyük bir oranı kara yolunda yapılmaktadır. Hava, deniz ve demir yolları daha çok kullanıldığında kazalarda ciddi bir azalma olacaktır.

Trafik Kazalarına Karışanların Sorumlulukları

Trafik kazalarına karışanlar;

 • Hareket halinde iseler trafik için ek bir tehlike yaratmayacak şekilde hemen durmak, kaza mahalinde trafik güvenliği için gereken tedbirleri almak,
 • Kazada ölen, yaralanan veya maddi hasar var ise bu kaza trafiği, can ve mal güvenliğini etkilemiyorsa sorumluluğun saptanmasında yararlı olacak kanıt ve izler dâhil, kaza yerindeki durumu değiştirmemek.
 • Kazaya karışan kişiler tarafından istendiği takdirde kimliğini, adresini, sürücü ve trafik belgesi ile sigorta poliçe tarih ve numarasını bildirmek ve göstermek,
 • Kazayı, yetkili ve görevli memurlara bildirmek, bunlar gelinceye kadar veya bunların iznini almadan kaza yerinden ayrılmamak zorundadırlar.

Başında sorumlusu bulunmadığı sırada kazaya karışan sürücüler, zarar verdikleri araç, eşya veya mülkün sahibini bulmak, ilgilileri bulamadıkları takdirde durumu tespit etmek ve zarar verilen şey üzerine yazılı bilgi bırakmak, ilgili zabıtaya en kısa zamanda bilgi vermek, anlaşma hali dışında zabıtanın iznini almadan zaruret dışında olay yerinden ayrılmamak zorundadırlar.

 Ölümlü ve Yaralamalı Trafik Kazasına Karışanlar:

Ölümlü ve yaralamalı trafik kazaları, kamu davası kapsamında olduğundan, mahalli zabıta veya Cumhuriyet Savcısı tarafından adli tahkikat yapılmasını gerekmektedir.

Bu durumda sürücüler;

 • Trafik için ek bir tehlike yaratmayacak şekilde hemen durmak, trafik güvenliği için ışıklı işaret veya cihazları koymak ve gereken tedbiri almak,
 • Kaza yerindeki mevcut durumda değişiklik yapmamak
 • Olayı; yetkili ve görevlilere bildirmek ve bunlar gelinceye kadar kaza yerinden ayrılmamak,
 • İstendiği takdirde kimliğini, adresini, sürücü ve trafik belgesi ile sigorta poliçesini göstermek,
 • Kaza yerinde usulüne uygun ilk yardım tedbirlerini almak mecburiyetindedirler.

Trafik Kazalarında Asli Kusurlu Sayılan Haller:

 • Kırmızı ışıkta ya da görevlinin dur işaretinde geçmek,
 • Taşıt giremez levhasının bulunduğu kara yoluna girmek
 • Bölünmüş kara yolunda karşı yönden gelen trafiğin kullandığı şerit veya bağlantı yoluna girmek,
 • İkiden fazla şeritli yollarda, karşı yönden gelen trafiğin kullandığı şeride girmek,
 • Duran veya hareket halindeki araca arkadan çarpmak,
 • Geçme yasağı olan yerlerde önceki aracı geçmek,
 • Dönüş manevralarını yanlış yapmak,
 • Karşı şeride tecavüz etmek,
 • Kavşaklarda ilk geçiş hakkına uymamak,
 • Daralan kaplamalarda geçiş kolaylığı sağlamamak,
 • Manevraları düzenleyen kurallara uymamak,
 • Yerleşim yerleri dışındaki kara yolunda zorunlu haller dışında duraklamak,
 • Kurallara uygun bir şekilde park etmiş araca çarpmak

Yalnızca maddi hasarlı kazalarda sürücülerin anlaşması ile kaza tutanağı doldurulacaktır.

Aşağıdaki durumlarda kaza tutanağı tutulmaz.

 • Sürücü belgesiz araç kullanıyorsa ya da yetersiz belgeyle araç kullanıyorsa
 • Sürücüde yaş küçüklüğü varsa, alkol ve akıl hastalığı şüphesi varsa
 • Kazaya karışan araçlardan en az birisi kamu kuruluşlarına aitse
 • Kamu kurumlarına ait mallarda maddi hasar meydana geldiyse
 • Kazada üçüncü kişilere zarar geldiyse
 • Kazaya katılanlardan en az birinin trafik sigortası yoksa
 • Kazada can kaybı yaşanırsa

Bu durumlarda 155 polis veya 156 jandarma telefonuna haber verilir.